4. prosince 2012

Kros na Pohodu


2.12.2012 se v Letkově nedaleko Plzně uskutečnil závod koloběžek v krosu “Kros na Pohodu” - první závod nového koloběžkového seriálu BEZ PEDÁLŮ.


Ještě před samotným závodem několik přihlášených závodníků skolilo nachlazení, a tak se u sportpenzionu Pohoda,


který celé akci poskytnul vynikající zázemí, sešlo 12 závodníků z Plzně, Tachova, Ostrova nad Ohří a Prahy. Na start se postavil i francouzský závodník, který se o závodu dozvěděl z našeho webu až v sobotu. Můžeme tedy mluvit o závodě mezinárodním.
Účastníci závodu.


Závodníci měli možnost závodit na koloběžkách Kostka Hill Cross.


To proto, aby nemuseli řešit očistu zablácené koloběžky, případně neměli obavy z jejího poškození. Přesto si někteří závodníci přivezli stroje vlastní.


Poté co byla ukončena prezentace,


jsme se přesunuli vlastními silami, tedy bez pedálů, k závodní autokrosové dráze, kde jsme společně vybudovali organizační stan. A mohlo se začít.


Několikadenní mrazy způsobily, že celý povrch autokrosu zmrzl. Dráha ale leží na svahu a tak se na ní, až na pár výjimek, nevytvořily žádné ledové plochy.


Každou část závodu jeli závodníci ve dvou menších skupinách. Zatímco jedna skupina zanechávala svůj pot v drsném terénu autokrosu,...


...druhá skupina mohla fandit a promýšlet taktiku pro další jízdu.


Abychom předešli případným srážkám v nebezpečném terénu autokrosu, startoval každý rozjezd na asfaltové příjezdové cestě s mírným stoupáním.


Tak došlo k roztržení startovního pole.


U dálniční lávky závodníci obkroužili barel a po následujícím sjezdu se vrhli na autokros, kde absolvovali 2- 5 okruhů.


Nejprve se jely 2 okruhy. Závodníci se během této jízdy mohli seznámit s tratí. Podle dosažených časů pak došlo k jejich rozdělení do dvou výkonnostně podobných skupin pro semifinále, kde šlo téměř o všechno. Startovalo se bez ohledu na kategorie.


Opět start na asfaltové příjezdové cestě, sjezd a 5 kol na autokrosu. Jakmile projel nejrychlejší závodník cílem, ostatní závodníci již jen dojížděli svůj načatý okruh.

Ihned po dojezdu posledního závodníka první skupiny startovala skupina druhá.


Rozhodující pro další dění bylo umístění. Naši časoměřiči měřili všem stejnou měrou :-)


15 minut mělo 6 nejrychlejších koloběžkářů na zotavenou, než se postavili na start finále, během kterého je čekala další 2 kola autokrosu.


Absolutní vítěz závodu Milan Vřešťál ve všech jízdách přesvědčil, že si své vítěztví zaslouží. Pokaždé zvítězil s velkým náskokem.


Celá organizace probíhala velice rychle, aby závodníci nestačili vystydnout a nehrozilo jim prochadnutí.

V krátkých pauzách mezi jízdami měli všichni možnost zahřát se teplým čajem...


...nebo pohybem při testování terénního speciálu MIBO Univers, se kterým V. Jun absolvoval 823 km v závodě "Craft 1000 miles Adventure". Také malou koloběžku Freeride od Kickbike, kterou zapůjčil dovozce této značky, firma Ultima Trade s.r.o.


Po skončení závodu jsme se všichni opět "bez pedálů" přemístili do Sportpenzionu Pohoda, kde na nás čekala vyhřátá šatna, teplá sprcha a ještě příjemnější restaurace s občerstvením.
Po povinné horké polévce proběhlo vyhlášení výsledků. Každý účastník si odnesl účastnickou medaili s logem Bez pedálů, vítězové pak připravené medaile a diplomy.


V jednotlivých kategoriích ze na stupních vítězů umístili:

Muži

 1. Milan Vřešťál
 2. Václav Jun
 3. Vojtěch Hrůza

Ženy

 1. Ivana Slavíková
 2. Markéta Peštová

Baroko

 1. Martin Reiser
 2. Zdeněk Černý

Výsledková listina

Největší překvapení čekalo absolutního vítěze v podobě poukazu na vířivou lázeň pro dvě osoby , který poskytl sportpenzion Pohoda, a v rozměrné krabici, přestože se jedná o závod seriálu Bez pedálů, skládací pedály.


Kdo musel, spěchal domů, kdo nemusel, poseděl při dobrém obědě a příjemném hovoru. Jak jinak než o koloběžkách, koloběhu a seriálu Bez pedálů.Všichni účastníci odjížděli spokojení a to je dobrá zpráva pro organizátory. Přestože byl celý den silně mrazivý, podařilo se nám udržet účastníky v neustálém pohybu pro snížení rizika prochladnutí.

Fakta o závodu

 • 12 závodníků se postavilo na start závodu Kros na Pohodu
 • 700m měřil jeden okruh
 • 2 okruhy absolvovali všichni závodníci v úvodním rozjezdu
 • dalších 5 okruhů absolvovali všichni závodníci v hlavním závodě – semifinále
 • další 2 okruhy čekalo 6 nejrychlejších závodníků ve finále

Otázky a odpovědi


Proč jsme jezdili pouze na koloběžkách s předním 20“ kolem?

Aby se nemuseli závodníci obávat poškození svých strojů, měli možnost jet na koloběžkách poskytnutých organizátorem. Protože ale nemáme dostatek koloběžek s většími koly a jejich zapůjčení jen části závodníků by nebylo v duchu fair-play, omezením na 20“ jsme všem poskytli stejné podmínky. Mohlo startovat až 10 našich 20“ koloběžek v každém rozjezdu.

Díky tomuto omezení šlo skutečně o souboj koloběžkářů a ne o souboj koloběžek.

V žádném jiném závodě nebudou restrikce uplatňovány a závodníci mohou jet na koloběžkách jakékoli konstrukce.

Co je to kategorie Baroko?

Jedná se o muže s hmotností nad 100kg a ženy nad 85 kg.

Chceme, aby byl připravovaný koloběžkový seriál Bez pedálů otevřený všem zájemcům o koloběžku bez rozdílu věku a výkonnosti.

Fotogalerie Bez pedálů

Článek byl napsán pro web www.bezpedalu.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat